دوشنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱
گالری
نقشه سایت
معرفی سایت
ثبت نام در سایت
تماس با مدیر
پیشنهادات
پیوندها
تبلیغات در سایت
پذیرش سفارش







 

 

محل قرارگیری بنر تبلیغاتی شما 60*468

کاربرد ژلاتین و انواع آن

کاربرد ژلاتین
ژلاتین خالص به طور طبیعی وجود ندارد بلکه از هیدرولیز استخوان و غضروف های بدن گاو به دست می آید. ژلاتین دارای 84% پروتئین ، 14 % رطوبت و 2% خاکستر است. ژلاتین در طول مدت نگهداری رطوبت جذب می کند به همین دلیل باید در محل خشک و خنک نگهداری شود. چنانچه رطوبت ژلاتین از 16% بیشتر شود، قارچ و کپک بر روی آن رشد خواهد نمود و مصرف آن خالی از خطر نیست.
ژلاتین در آب سرد نامحلول است ولی در آب گرم حل می شود. این ماده تا ده برابر حجم خود آب جذب کرده و در دمای 40 تا 50 درجه ی سانتی گراد تشکیل ژل می دهد. قدرت تولید ژل، توسط درجه بلوم مشخص می شود. ژلاتین تجاری معمولا از بلوم 60 تا 260 وجود دارد اما تا بلوم 400 نیز در بازار موجود است.
تا سال 1889 که ژلاتین به صورت عمده تولید شد، مردمی که این ماده را در دسترس نداشتند ولی در مورد آن شنیده بودند فکر می کردند که وجود این ماده یک شایعه یا دروغ است. مثلا دسرهای خاورمیانه و خاور دور بیشتر با نشاسته و مواد دیگر تهیه می شد و پس از سال 1889 که این ماده به تمام جهان صادر شد دسرهای اروپایی در تمام دنیا متداول شد.

ژلاتین به دو شکل پودر و ورق وجود دارد. در مورد جایگزینی این دو اول باید توجه داشت که ورق های ژلاتین در دو سایز بزرگ (4 گرمی) و کوچک (2 گرمی ) موجود است . به این ترتیب برای جایگزینی این دو از روش های زیر استفاده کنید:

• یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین 4 گرم و یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین معادل 5/7 گرم می باشد.
• هر ورق ژلاتین بزرگ معادل یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است.(از نظر وزنی هر دو 4 گرم هستند)
• هر دو ورق ژلاتین بزرگ را می توان معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین در نظر گرفت (حدود 8 گرم).
• هر دو ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق مربا خوری پودر ژلاتین است (4 گرم)
• 4 ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین است (8 گرم)
• 6 ورق ژلاتین کوچک معادل 3 قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است (12 گرم ) /

تفاوت پودر ژله و ورق ژلاتین:
دسرها یا کرم هایی که با ورق ژلاتین تهیه می شوند شفاف تر و براق تر هستند.

روش استفاده از پودر ژلاتین :
در یک کاسه ی مناسب و خشک باید مقداری پودر ژلاتین بپاشید و بعد کمی آب سرد روی آن بریزید مجداد کمی پودر ژلاتین بپاشید و آب سرد بریزید. اگر پودر ژلاتین را یک مرتبه در کاسه بریزید و همه آب را روی پودر ژلاتین بریزید پودر ژلاتین گلوله می شود. پس از آن که آب و پودر ژلاتین را روی هم ریختید آن را چند دقیقه کنار بگذارید تا اسفنجی شود و توجه کنید که لایه آخر پودر ژلاتین باشد. بعد از اینکه ژلاتین اسفنجی شد یک ظرف را به ارتفاع 4 سانتی متر از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید و ظرف ژلاتین را داخل آب قراردهید و اجازه دهید ژلاتین رقیق شود در آخر آن را هم بزنید تا یک دست شود.

روش دیگر برای رقیق کردن ژلاتین این است که هر قاشق چای خوری پودر ژلاتین را با یک قاشق چایخوری شکر مخلوط کرده و آب را روی آنها بریزید و مواد را هم بزنید و مانند روش قبلی آن را در ظرف آب قرار دهید تا رقیق شود. در این روش شکر اجازه نمی دهد پودر ژله گلوله گلوله شود.

یک فرمول کلی برای مخلوط کردن پودر ژلاتین:
یک قاشق چایخوری پودر ژلاتین + یک قاشق چایخوری شکر + یک هشتم پیمانه آب سرد
یک قاشق سوپخوری پودر ژلاتین + یک قاشق سوپخوری شکر + یک چهارم پیمانه آب سرد.

روش استفاده از ورق ژلاتین:

یک ظرف آب سرد را آماده کنید و ورق های ژلاتین را داخل آب سرد خیس کنید تا حجم آن بیش تر و ورق ها نرم شوند. سپس با دست ورقه های ژلاتین را از آب خارج کرده و با دو دست فشار دهید تا آب آن گرفته شود. مراقب باشید، ورقه های ژلاتین بیش از حد در آب نماند چون در آب حل می شود. پس از این که ورقه ها را فشار دادید و آب آن را گرفتید به دو روش می توانید از آن در ژله ها و کرم ها استفاده کنید.
اگر مایه گرم داشتیم مستقیما ورقه ها را داخل مایه گرم ریخته و هم بزنید و اگر مایه سرد بود روی ورقه ها کمی آب بریزید تا روی ورقه ها را بپوشاند سپس این کاسه را روی حرارت بن ماری قرار دهید تا ورق ژلاتین رقیق شود.
ژلاتین در دمای 20 درجه ی سانتی گراد می بندد. پس دقت کنید وقتی پودر ژله ی رقیق شده را داخل کرم یا دسر می ریزید کرم یا ژله ولرم باشد تا ژلاتین گلوله گلوله نشود.

آگار آگار
ماده خشک جاذب الرطوبه ای است که از جلبک های قرمز دریایی استخراج می شود. این ماده به رنگ سفید یا زرد کهربایی و به اشکال پودر، پولک و یا نواری موجود است. دارای بوی خاص و طعم مرکوئیدی است. در آب سرد نامحلول بوده و در آب جوش حل می گردد. معمولا آگار در حدود 30 تا 50 برابر وزن خود به آب نیاز دارد تا به صورت محلول درآید یعنی در ازای هر یک قاشق چایخوری پودر آگار یک پیمانه آب یا آب میوه یا شیر نیاز دارد.
فرمول آگار آگار: یک قاشق چایخوری پودر آگار + یک پیمانه آب + رنگ خوراکی دلخواه

ژله های میوه
شما ژله های میوه را می توانید با انواع میوه تهیه کنید و داخل کرم ها هم می توانید از انواع میوه استفاده کنید اما چند میوه هستند که اگر آن ها را در دسر یا ژله ای استفاده کنید اجازه نمی دهد ژلاتین ببندد. این میوه ها آناناس خام، پاپایا، کیوی و انجیر می باشد زیرا داخل این میوه ها آنزیم وجود دارد.
ژله را می توانید با آب میوه و یا پوره میوه تهیه کنید اما ژله ای که با آب میوه تهیه شود صاف تر و شفاف تر می شود. اگر بخواهید داخل ژله میوه بریزید باید میوه ها را ریز خرد کنید. تا زمانی که با قاشق ژله خورده می شود شکل خوبی داشته باشد یعنی ژل و میوه با هم در قاشق بیاید.

نکات لازم برای تهیه ی کرم و ژله :
1- ژلاتین برای بسته شدن کرم یا ژله مصرف می شود. زیادتر از حد معین باعث سفت شدن کرم یا ژله و کمتر از حد معین باعث بسته نشدن کرم می شود.
2- تخم مرغی که در شیر جوشیده می ریزید نباید با شیر بجوشد. کافی است تخم مرغ و شیر را باهم مخلوط کنید و وقتی کمی غلیظ شد و قبل از جوشیدن از روی حرارت بردارید.
3- برای حل کردن هر بسته پودر ژله ی حاضری به طور کلی 2 پیمانه آب لازم است که بهتر است یک پیمانه آب جوش و یک پیمانه آب سرد باشد. اول ژله را در آب جوش حل کنید و بعد آب سرد را به آن اضافه کنید . البته ممکن است بسته های ژله اخیرا ژلاتین کمتری داشته باشد در این صورت هر بسته ژله را در یک و نیم پیمانه آب حل کنید.
4- ظرف کرم یا ژله باید فلزی باشد. ظرف های چینی یا نشکن مناسب نمی باشد زیرا کرم یا ژله از داخل آن برنمی گردد مگر آن که بخواهید در همان ظرف سرو کنید.
5- ژلاتین حل شده را نباید در شیر جوشان ریخت چون شیر می برد بلکه باید شیر بعد از جوشیدن کمی سرد شود آن وقت ژلاتین را با آن مخلوط کنید.
6- برای تهیه ژله میوه در منزل برای هر پیمانه آب میوه، دو ورق ژلاتین در حدود 6 گرم پودر ژلاتین و 3 الی 4 قاشق سوپخوری شکر بسته به ترشی و شیرینی آب میوه لازم است.

منبع : مجله هنر آشپزی

 برای حل کردن یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین، تقریبا 1/4 پیمانه آب لازم است.



سوالات و نظرات

آبشار: سلام
خیلی اطلاعات خوبی بود
اگه میشه مارک های ژلاتین رو هم معرفی کنید .. ژلاتین های تهیه شده در کشور ایران یا ژلاتین های حلال رو
ممنون
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما متشکرم . در مورد مارک ژلاتین : مارک خاصی نیست شما به هر عطاری که بروید پودر ژلاتین و ورق ژلاتین به صورت فله به شما می فروشند . سعی می کنم در این رابطه هم اطلاعاتی را بدست بیاورم و در اسرع وقت در سایت بگنجانم . موفق و شاد باشید
سحر: آیا می توان به جای پودر ژلاتین یا ورق آن از پودر آگار آگار استفاده کرد اصولا" تفاوت کاربرد ژلاتین و آگار آگار در چیست؟ مرسی از شمابانوی آشپزخانه: آگار آگار یک نوع ژلاتین گیاهی است کمی گرانتر از ژلاتین حیوانی است . آگار آگار بسیار براق است و برای فرم گرفتن نیاز به سرما ندارد در دمای محیط هم فرم می گیرد. تفاوت در براقیت است و نوع کاربرد آن و اینکه کسانی که نمی توانند از ژلاتین استفاده کنند از آگار آگار استفاده می کنند البته در برخی از دستورها می توان جایگزین کرد آگار آگار بشتر برای رویه دسرها که لازم است براق باشد استفاده می شود .
ژيلا: مرسي از اطلاعات جامع وكاملي كه داديد. باز هم ممنونبانوی آشپزخانه: خواهش می کنم . موفق و شاد باشید.
نجمه: با سلام اگه ممکن هست توضیح بدهین چطوری میشود ژله را از ظرف جداکرد که شکل آن خراب نشود و در ضمن می شود ظرف ژله را بعد از این که داخل یخچال سفت شد داخل فریزر گذاشت که از داخل ظرف های پلاستکی نرم به راحتی در آید مثل ظرف های قالبی یخ هابانوی آشپزخانه: سلام
ژله اصلا نباید یخ بزند. ژله که یخ بزند دیگه مزه خوبی ندارد و فرم و شکلش هم خراب می شود. در مورد جدا کردن بهترین راه چرب کردن قالب است و غلیظ گرفتن ژله یعنی مقدار آب آن را کمتر بگیرید تا ژله سفت تر شود و بعد از چند ساعت به راحتی از قالب جدا شود.
موفق باشید.
شهناز: سلام و متشکرم از مطالب جالب و مفیدی که برای ما ارائه میدهید .
لطفاً بفرمائید چطور میتوان از ژلاتین برای تزئین روی کیک ابری استفاده کرد ( کیکی که ساده باشد وخامه نداشته باشد )
متشکرم
بانوی آشپزخانه: سلام بر شما. از لطف شما متشکرم. متاسفانه منظورتون را متوجه نشدم.
برای ریختن ژله نیم بند روی کیک لازم است یک لایه خامه روی کیک بکشیم تا ژله خوب روی کیک قراربگیرد.
جواد: سلام باید بدانید که بهترین پودر ژلاتین در دنیا از پوست و استخوان خوک تهیه میشود در موقع خرید پودر ژلاتین دقت کنید روی گونی ان نشان حلال داشته باشد ژلاتین حلال فقط در کشور پاکستان و مالزی تولید میشود اکثر پاستیلها و شکلاتهای خارجی از لحاظ شرعی خوردنشان حرام میباشد ورقهای ژلاتین اکثرا المانی و چینی هستند و خدا میداند با استخوان چه حیواناتی تولید میشود به امید انروزی که زلاتین با کیفیت عالی و قابل رقابت با نمونه های خارجی در ایران تولید شودبانوی آشپزخانه: سلام بر شما . از راهنمایی شما بسیار متشکریم.موفق باشید.
مهربانو احمدي: باسلام و تشكر فراوان از مطالب بسيار مفيد و علمي و كاملي كه در سايتتون قرار ميديد.پيام آقاي جواد درباره پودر ژلاتين واقعا من رو ترسوند.شما كه ماشاالله اهل كار علمي و تحققيقي هستيد اين موضوع رو تاييد ميكنيد؟سئوال بعدي من هم اين بود كه آيا چرب كردن قالب ژله تاثيري روي مزه‌ي ژله ميگذارد؟و شما چه روغني رو توصيه ميكنيد؟بسيا سپاسگذارمبانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر فراوان از توجه شما .

این سوال از دفتر مرجع عالی قدر آیت الله صانعی پرسیده شده و چنین پاسخ داده اند . لطفا متن زیر را بخوانید.

(س 267) آيا مصرف ژلاتين (تهيّه شده از مغز استخوان خوك يا گاوهايى كه ذبح شرعى نشده اند) در خوراكيها مانند آب نبات، ماست و... و داروهاى كپسولى (استفاده براى جلد كپسول)، جايز است يا نه؟

ج ـ در صورتى كه مواد مورد استفاده براى تهيّه ژلاتين (از حيواناتى مثل خوك يا حيواناتى مثل گاو كه ذبح شرعى نشده اند)، در مراحل تهيّه ژلاتين، به طور كلّى، تغيير ماهيت داده و استحاله گردد ـ همانند تبديل سگ به نمك در نمك زارها ـ اين گونه ژلاتينها پاك اند و مصرف آنها مانعى ندارد؛ ولى در صورتى كه اين تبديل و تحوّلها و تغيير ماهيت صورت نگيرد، اين گونه ژلاتينها پاك نيستند و مصرف آنها جايز نيست، مگر در مواردى از بابِ معالجه و مصرف دارو كه در آن صورت، حرام نيست؛ گرچه نجس است و تشخيص موضوع در مورد تغيير ماهيّت مواد، به عهده خود مكلّف است. 24/1/80

در مورد چرب کردن قالب می توانید از روغن مایع استفاده کنید مخصوصا زوایای قالب را با آن چرب کنید. روش متداول این است که قبل از ریختن ژله بهتر است که داخل قالب را آب بریزید و بعد خالی کنید و چند دقیقه ای در فریزر بگذارید بعد ژله را داخل آن بریزید. برای خارج کردن ژله ابتدا دور ژله را با نوک انگشت از قالب جدا کنید و سپس در آب ولرم چند ثانیه قرار دهید این کار را چند بار تکرار کنید تا ژله از قالب جدا شود و ظرف مورد نظر را هم حتما مرطوب کنید تا زمانی که ژله را در آن برمی گردانید بتوانید ژله را به راحتی در ظرف جابجا کنید.
استفاده از روغن مایع به مقدار کم در طعم و بوی ژله تاثیری ندارد. این روش برای شروع کار خوب است. کم کم که روش خارج کردن ژله را یاد گرفتید دیگر نیازی به چرب کردن نخواهید داشت.
موفق باشید.
مهربانو احمدي: جواب جامع و كامل بود لازم دونستم تشكر كنم.موفق و شاد باشيد.بانوی آشپزخانه: متشکرم . موفق باشید.
سعیده: سلام ممنون خیلی عالی بود خیلی کمکم کرد.من مشکل بریده شدن شیررا داشتم که متوجه اشتباهم در جوشاندن ان شدم
فقط چند سوال چرا بااضافه کردن زعفران یارنگهای خوراکی و اسانسها به شیروژلاتین واکنش اسیدی میدهد بو و مزه ان کاملااسیدی میشودوغیرقابل خوردن است؟
راهی برای تهیه دسر زعفرانی نیست که اینطور نشود؟
ازنظر سلامتی پودربهتراست یاورق یا اگاراگار
ممنون هستم
بانوی آشپزخانه: متشکرم.
در مورد سوال اول - اسانس و رنگ اگر به اندازه ریخته شود مشکلی پیش نمی آید بخصوص در مورد اسانس اگر فقط مقدار کمی بیشتر استفاده کنیم دسر تیز و بد مزه می شود.
در مورد دسر زعفرانی اگر مقدار زعفران را به اندازه اضافه کنیم بد مزه نخواهد شد.
از نظر سلامتی به نظر خیلی از دوستان آگارآگار چون منشاء گیاهی دارد بهتر از منشاء حیوانی است. و اینکه از لحاظ ظاهر شفاف تر است و به همین سبب گران تر از ژلاتین حیوانی است.
سعیده: بسیار سپاسگذارمبانوی آشپزخانه: خواهش می کنم . موفق باشید.
مریم: سلام.ممنون از اطلاعاتتون. ببخشید می خواستم بدونم چطور میشه ورق ژلاتین رو تولید کرد؟ ترکیباتش چیه؟ و با چه نسبتی؟
ممنونم.
بانوی آشپزخانه: سلام متشکرم . متاسفانه اطلاعاتی در این زمینه پیدا نکردم.
مهناز: با سلام و خسته نباشید
مدتیه نیاز به دستور باسلوقی دارم که کیفیتش مثل نمونه های عرضه شده تو فروشگاههاست(سفت و کشدار)شنیدم ژلاتین این کیفیتو ارایه میده.درسته؟دستورشو بهم بدید لطفا
بانوی آشپزخانه: با سلام متشکرم.
گلوکز مایع سبب کشدار شدن باسلق خواهد شد. در فرصت مناسب دستور آن را خواهم گذاشت. شاد باشید.
راضیه: باسلام تشکر میکنم از اطلاعات مفیدتون
مدتیه نیاز به یه دستور ژله دارم که بعداز پختن شیرینی روی شیرینی بکشمو موندگاری داشته باشه و خشک نشه
لطفا باراهنمایی خوبتون کمکم کنید،یه دنیا ممن
بانوی آشپزخانه: با سلام و تشکر از شما
می توانید 3 ورق ژلاتین را در 1 پیمانه آب و حدود یک چهارم پیمانه شکر به روش بن ماری ذوب کنید و کمی که سرد شد از آن استفاده کنید. این دستور برای کاور کردن انواع شیرینی های تر و کیک و میوه های تزیینی روی تارت و ... استفاده می شود.
شاد باشید.
مرضیه: سلام ازاطلاعات خوبتان.ایاقالب ژله ای رامیتوانیم درفرقراردهیم؟نمیسوزد؟بانوی آشپزخانه: با سلام . متشکرم. اگر منظورتون قالب از جنس سیلیکون می باشد بله این قالب ها بسیار مقاوم هستند هم دز سرمای زیاد و هم در حرارت زیاد.
زهرا: سلام واقعا عالی بود.چرا وقتی کارامل و زله را باهم در یک ظرف درست میکنم کارامل خوب نمیبندد و فرم نمیگیرد.ممنونمبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم.
به خاطر وجود تخم مرغ در کارامل دسر فرم نمی گیرد. موفق باشید
مهری: سلام عزیزم لطف می کنید برایم توضیح بدهید که چگونه کیک را با زله تزئین کنم چون نمی دانم زله را در چه حد بگذارم سفت شودبانوی آشپزخانه: سلام
پودر ژله را طبق دستور در اب حل کنید در یخچال بگذارید کمی که خودش را گرفت غلظت سفیده تخم مرغ رسید روی سطح کیک که با خامه پوشانده اید به آرامی بریزید و کیک را مرتب بچرخانید تا کاملا روی آن با ژله پوشانده شود.
رها: خیلی ممنون از پست مفیدتون.من سوالی دارم و متشکر خواهم بود اگه کمکم کنید .من گیاهخوارم و درست نمیدانم که چه موادی در ترکیب خود ژلاتین دارد.لطفا کمکم کنید
الهام: سلام در اضای یک ورق ژلاتین چقدر پودر ژلاتین می شو استفاده کرد؟بانوی آشپزخانه: سلام. هر 3 ورق یک قاشق غذاخوری است که می شود یک سوم قاشق غذاخوری پودر ژلاتین
الهه: من پودر ژلاتین خریدم اما با آب که مخلوط کردم زرد رنگ شده و بوی خاصی میدهد از بوی آن اصلا خوشم نیامد. به نظر شما پودر ژلاتینها خراب شده یا اصلا اینها پودر ژلاتین نیست. با بوی بد آن چکار کنم؟ لطفا راهنماییم کنید با تشکربانوی آشپزخانه: متشکرم. بله دقیقا مزه و بوی ژلاتین خوب نیست. برای همین در مقدار آن باید دقت شود. بسته به نوع دسرمی توانید از انواع اسانس استفاده کنید
ندا: سلام.میخواستم سوال کنم پودر ژلاتین بعداز چه مدتی فاسد میشه؟بانوی آشپزخانه: با سلام. پودر ژلاتین اگر در محیط مناسب قرارداشته باشد تا زمان انقضای آن که می تواند حدود یکسال و نیم باشد نگهداری نمایید
نرگس: بسیار متشکر خیلی استفاده کردم
سارا: سلام من اصلا راجع به ژلاتین هیچی نمی دونستم مرسی از اطلاعاتی که دادیبانوی آشپزخانه: سلام بر شما. خوشجالم که مفید بوده است شاد و سلامت باشید.
راحیل: سلام خسته نباشید ،بیشتر از مطالبتون عاشق جوابای خوبتون شدم
اخه از دونستن تا عمل کردن یه دنیا فاصله هست و ادم کلی سوال داره
من کل امروز خواستم ژله بی رنگ با ژلاتین درست کنم اما نه بن ماری ش خوب می شد و نه هیچ اثاری از بستن داره....
البته چون برا امتحان داشتم درست می کردم فقط اب و ژلاتین میریختم و شیرینش نمی کردم
برای بن ماری هم روش پودر آب پودر آب پودر رو انجام دادم هم با شکر قاطیش کردم
باز با شکر بهتر بود گوله های سفید نداشت ولی اصن رو بخار باز نمی شدن نمی دونم چرا....
دقیقا به جای استفاده از ژله که دو لیوان اب میبره چقدر باید پودر ژلاتین استفاده کنم؟
و یه مورد کوچیک دیگه اینکه:منظور از یه قاشق غذاخوری سر پر یا سر خالی ؟
ممنون فقط زود راهنماییم کنید این هفته مهمون داریم می خوام واسشون ژله تزریقی درست کنم
بانوی آشپزخانه: منظور از قاشق غذاخوری یا سوپ خوری قاشق های استاندارد مخصوص آشپزی است که در بازار به صورت 4 تایی موجود است.
بهتر است از ژله آلوورا که در بازار است استفاده کنید و هر بسته را در یک و نیم لیوان آب جوش حل کنید. اما اگر در دسترس ندارید. در مقاله بالا توضیح داده شده است 1 قاشق سوپخوری شکر را در یک چهارم پیمانه آب سرد بریزید هم بزنید تا کمی حل شود سپس 1 قاشق غذاخوری پودر ژلاتین را کم کم روی آب بپاشید کمی صبر کنید تا حالت اسفنجی پیدا کند سپس روی بخار آب جوش قراردهید کمی صبر کنید تا ظرف گرم شود سپس چندبار آن را هم بزنید می بینید که کم کم یکدست و زلال خواهد شد. اگر بخواهید در دسر بریزید به مواد کرم اضافه می کنید اگر بخواهید بعنوان ژله بیرنگ استفاده کنید یک و یک چهارم پیمانه آب گرم به آن اضافه کنید. اگر اسانس خواستید اضافه کنید صبر کنید تا کمی خنک شود بعد اضافه کنید.
مملی: سلام من ی غذای چینی خوردم ی سالاد چینی داخلش بود دورش ی ورق بی رنگ بود احتمال داره ورق زلاتینم بوده باشه؟بانوی آشپزخانه: با سلام. ورق ژلاتین به تنهایی مزه و بوی خیلی بدی دارد به تنهایی قابل خوردن نیست.
آتریا: خیلی مطلب رو کاربردی و جامع نوشته بودین
واقعا ممنون
ساناز: سلام خسته نباشید . ممنون میشم اگه توضیحی در مورد برگرداندن ژله از قالبهای پلاستیکی بفرمایید .بانوی آشپزخانه: با سلام
اگر منظورتون قالب های سلیکونی استاندار و مارک دار هستند نیاز به چرب شدن ندارند و بهتر است برای انواع کرم استفاده شوند گاهی اوقات برخی از طرح های این نوع قالب ها بهتر است شیارها کمی چرب شوند و ژله ریخته نشود. برخی از قالب ها که از استاندارد پایین تری برخوردار هستند نیاز به کمی چرب شدن دارند. قالبهای پلاستیکی یا حتی ظروف شیشه ای یا چینی بهتر است چرب شوند و ژله با آب کمتری آماده شود. در کل قالبهای تفلون، سلیکونی و آلومینیمی برای ژله مناسبند.
ارزو: سلام میخواستم بدونن ژله الوورا علاوه که بی رنگ بی مزه ام هست میتونم تو دسر های که باید از ژله استفاده کرد اما من طمع ژله رو دوست ندارم از ژله الوررا استفاده کنم که فقط باعت سفت شدن دسر بشه و مزه خاصی بهش ندهبانوی آشپزخانه: با سلام ژله آلوورا بسیار خوشمزه است می توانید برای ژله های شفاف و بی رنگ استفاده کنید.
مامان: آیا کاکائو در ژلاتین می بندد؟بانوی آشپزخانه: بله دسرهای شکلاتی با پودر کاکایو آماده میشود
زهره: با سلام و عرض ارادت به بانوی آشپزخانه.
مطالب مفیدی که شما فرمودید، با مطالب ابتدایی کمی متفاوته. در ابتدای مطالب یک ق م پودر ژلاتین رو ۴ گرم و
یک ف غ پودر ژلاتین رو پنج و هفت دهم گرم اعلام کرده و
دو ورق ژلاتین بزرگ رو ۸ گرم و کوچک رو ۴ گرم بیان کرده. در جای دیگه ای در همین مطلب اونو (دو ورق ژلاتین ) رو حدود
۶ گرم پودر ژلاتین بیان کرده. و شما هر سه ورق رو یک ق غ
و چیزی که متوجه نشدم که فکر کنم منظورتون اینه که:
هر یک ورق ژلاتین یک سوم ق غ پودر ژلاتینه
آیا درست متوجه شدم ؟ حسابی گیج شدم!!!!
اما سوال بعدیم اینه که آیا پودر های ژلاتین موجود در بازار اینقدر قوی هستند که بشه فقط با * یک ق غ *‌ پودر ژلاتین ژله تزریقی درست کرد شما مطمئن هستید؟؟؟؟؟!!!
بازم سپاسگزارم اما لطفا همه صحبت ها و مطالب آگاه کننده و زیباتون یکسان باشه ....
خیلی ممنون
بانوی آشپزخانه: با سلام به شما دوست عزیز
در بازار ورق های ژلاتینی به دو وزن موجود هستند.
به صورت استاندارد هر ورق 3 گرم می باشد که 9 ورق ژلاتین برابر با یک قاشق غذاخوری استاندارد آشپزی (4 قاشق اندازه گیری مخصوص)نه قاشق غذاخوری معمولی میباشد.
یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین برای یک لیوان مایع کرم... کافیست.
در مورد ژله گلدار متوجه منظورتون نشدم لطفا توضیح بیشتری دهید.موفق باشید
فاطیما: سلام من ازقالبای سیلوکونی برای دسراستفاده کردم متاسفانه خراب شد میخواستم طریقه استفادشو بدونم ممنونمبانوی آشپزخانه: با سلام جنس قالبها مهم هستند مارکهای معتبر کار باهاشون راحتره . بهتره قالب را خوب چرب کنید
امجد: با سلام میشه از پودر ژلاتین در تهیه بستنی قیفی اسنفاده کرد واسه این که بستنی کش دار بشهبانوی آشپزخانه: با سلام ثعلب سبب کشدار شدن بستی میشود
لیلی: سلام من یه جایی ژله سه طبقه خاکشیر و فالوده و تخم شربتی خوردم هر کدوم توی یه ردیف. خیلی سنتی و بامزه بود میشه لطفا دستورشو برام بذارید.بانوی آشپزخانه: با سلام به روی چشم. شاد باشید
مهرو: با سلام درمورد ژلاتین وقتی به روش بن ماری ذوب کردیم بایدهمانطور داغ داخل مایه بریزیم یا باید سرد شود؟بانوی آشپزخانه: با سلام
بهتر است هم دما باشند
یا اینکه اگر مواد داغ است به مواد اضافه شود در غیر اینصورت اگر به صورت گرم به مواد سرد به سرعت اضافه شود حالت پنیری پیدا می کند اصطلاحا می برد
saba: با سلام وتشکر بخاطر توضیحات مفیدتون .آگارآگار را از کجا میشه تهیه کرد.من از عطاری پرسیدم نمی دونستن چیه؟ باتشکربانوی آشپزخانه: با سلام متشکرم از لوازم قنادی فروشی های معتبر می توانید تهیه کنید
سهیلا: سلام میخواستم بدونم پودر ژلاتین خوراکی یا غیر خوراکی داریم یا همش یکیه.من پودر ژلاتین خریدم ولی با آب که قاطی کردم بوی خیلی بدی میداد میخواستم بدونه طبیعیه یا مورد داره؟؟بانوی آشپزخانه: سلام بله ژلاتین غیر خوراکی به چسب استخوان معروف است و در ساخت ورقه های شنی، عاملی برای اتصال اجزا محسوب می شود. در تهیه کاغذ چاپ براق و کارت های بازی و همچنین برای ساخت فیلم و کاغذ عکاسی از ژلاتین استفاده می کنند. با وجود تلاش های به عمل آمده، هنوز نتوانسته اند ماده ای مقاوم تر و ارزان تر از ژلاتین، جایگزین آن نمایند.
پودر ژلاتین و یا ورق ژلاتین بعد از حل شدن بوی بدی دارد که پس اضافه کردن مواد و اسانس این بو از بین می رود
زهرا: با سلام و تشكر از زحمات شما
ميشه لطفا بفرماييد ايا ميشه از پودر ژله اماده به جاي پودر ژلاتين استفاده كرد ؟ ممنون
بانوی آشپزخانه: سلام متشکرم بستگی به کاربرد آن دارد پودر ژلاتین برای زمانی است که می خواهیم بافت منسجم و قالبی به مواد کرم آب میوه پوره میوه ... که مقدار آن با مقدار پودر ژله آماده متفاوت است
یوسف: به به
سهیلا: سلام با تشکر از شما
خواستم ببینم فقط با پودر ژلاتین میشه ژله درست کرد مرسی
بانوی آشپزخانه: بله از آب میوه و انواع کرمها میتوانید استفاده کنید
رویا: سلام .ممنون از مطالب مفيدتون .یک سوال داشتم .آیا داشتن بوی بد واسه پودر ژلاتين عادی است. و چطور میتوان این بو را ازبین برد من اسانس هم زدم ولی آخر اون بوی ناخوشایند حس میشود .ممنون میشم راهنمایی بفرماييدبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم
بله متاسفانه این بوی بد را دارد. و اگر زیادی حرارت ببیند و مقدار دما بیش از اندازه باشد بوی بد آن شدیدتر هم خواهد بود تنها راهش استفاده از اسانس است.
سمیه: سلام همسرم. ورق ژلاتین خریده ولی من متوجه توضیحاتون نشدم میشه واضح تر بگید بعد می خواستم بپرسم این ورق هارو از عطاری خریده من نمیدونم حلال یانه استفاده کنم یا نه؟ازشما وسایت خبتون تشکرمیکنمبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم احتمالا حلال می باشد این ورق ها را هم عطاری ها و هم لوازم قنادی ها می فروشند.
شیلا: سلام میخواستم طرز استفاده ازپودر ژلاتین داخل مربای توت فرنگی رو بدونم برای هریک کیلو چند قاشق مربا خوری باید بریزیم تا آبش شل نشه ممنونم.بانوی آشپزخانه: سلام
برای هر کیلو توت فرنگی یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین کافیه
فرزانه: سلام،باسپاس فراوان ازشما،عزیزم من پورژلاتین رو باآب جوش مخلوط کردم وبعد درمایکروفر گذاشتم،ددرش که آوردم یه بویس میداد،میخواستم ببینم طبیعیه یا اشتباهی به دادن،آخه فله ای گرفتم واولین باره که ازش استفاده میکنم،میترسم ازش استفاده کنم،واقعاممنون میشم زودترجوابمو بدی عزیزمبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم
پودر ژلاتین فله ای بفروش میرسد روی آب سرد کم کم بپاشید همه را که ریختید کمی صبر کنید تا کاملا خیس بخورد و فرم اسفنجی پیدا کند سپس به صورت غیر مستقیم اگر با ماکرویو این کار را میکنید با قدرت 600 وات ذوب کنید چون در حرارت بالا ژلاتین بوی نامطبوع بیشتری خواهد داشت
فرزانه: واقعا سپاسگزارم که به این سرعت جواب دادید،وقتی درمایکروفروبازکردم محلول داشت میجوشید وکف کرده بود،پس احتمالا بخاطرهمین حرارت بالا بوی نامطبوعی میداد،بازهم ممنونم ارپاسختون،شادوموفق باشید درپناه خدابانوی آشپزخانه: خواهش می کنم دوست عزیز موفق و سلامت باشید
طاهره: با سلام ؛براى قوام شربت يا مربا ميشه پودر ژلاتين بزنيم .بانوی آشپزخانه: سلام تنها برای مارمالاد از ژلاتین استفاده مشود
زهره: ممنون ازتوضيحات شمابانوی آشپزخانه: متشکرم شاد باشید
پریا: سلام سایتتون عالیه! میشه پودر ژلاتین را با شیر گرم هم استفاده کرد؟میشه زودتر جواب بدید واجبه!بانوی آشپزخانه: سلام متشکرم بله گرماش بحدی باشه که ژلاتین کاملا حل شود
فاطمه: باسلام وتشکر از مطالب مفیدتون#ببخشید من میخاستم واسه تولد پسرم که حدودا 20نفر مهمان دارم خودم کیک درست کنم؛به نظرتون چه کیکی وبا چه میزان مواد درست کنم؛خیلی دوست دارم که بافتش مثل کیک های بیرون بشه#با تشکر از راهنماییتونبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم کیک شیفون بافت و طعم خوبی دارد برای هر دو نفر یک تخم مرغ در نظر بگیرید
فرخنده: چ مقدار از پودر ژله در دسر ب جای ژلاتین استفاده کنمبانوی آشپزخانه: کاربرد پودر ژله آماده با پودر ژلاتین فرق میکند به جای هم نمیتوانید استفاده کنید
نهایت پودر ژله آماده را در کمی آب جوش حل کنید به موادتون اضافه کنید
لیلا: سلام

آیا اگر از شکر بیشتری استفاده کنیم، ژله شفاف تر می شود؟
بانوی آشپزخانه: سلام خیر مقدار شکر بیشتر از اندازه باشد ژله نمیبندد
زهره: با سلام به شما

می توان ورق ژلاتین را پودر کرد و مثل پودر ژلاتین یعنی طبق همان دستور از آن استفاده نمود؟
بانوی آشپزخانه: با سلام
شما میتونید معادل سازی کنید هر سه ورق معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین است
ورق را قبل از استفاده حتما خیس کنید و آب اضافی آن گرفته شود و بن ماری ذوب شود
زهره: با تشکر لطفاً بفرمایید چه فرقی می کند که پودر ژلاتین را مستقیماً در آب جوش حل کنیم یا این که آن را به روش بن ماری حل کنیم یا این که آن را ذوب کنیم؟ این روش های مختلف چه تأثیری در ژله تولید شده دارد؟بانوی آشپزخانه: متشكرم ‍‍‍‍‍‍ژلاتين بايد خوب ذوب و حل شود اين روشها كمك مي كند تا به راحتي و يكدست ‍‍ژلاتين ذوب شود. روش مستقيم با حرارت زياد ‍ژلاتين ذوب نمي شود.
نسرین: سلام و ممنون از سایت خوبتون

برای درست کردن ژله با آبمیوه ، آیا باید آبمیوه را به جوش بیاوریم و بعد پودر ژلاتین را در آن حل کنیم؟
بانوی آشپزخانه: سلام متشكرم بهتر است براي آب پرتقال و بعضي از ميوه ها ي شبيه به آن با كمي شكر جوشانده شود بعد ‍ژلاتين را ذوب كرده به مايع اضافه كنيد
مریم: سلام
مطالب سایت تون خیلی عالی هست!

لطفاً بگید چرا ژله هایی که با پودر ژلاتین درست می کنیم زیاد شفاف و براق نمی شه اما ژله هایی که با پودرهای آماده درست می کنیم خیلی شفاف و براق می شه.

با تشکر
بانوی آشپزخانه: سلام متشکرم
اگر ژله براق تری میخواهید باید از ورق ژلاتین استفاده کنید
زهره یزدانی: تشکّر مطالب مفیدی بودن خشته نباشید خدا قوت
فاطمه کاظم زاده: سلام من پودر ژلاتین رو کمی روش آب ریختم و گذاشتم رو بخار تا حل شد ولی وقتی میریزم توی بستنی حالت خمیری و کشدار پیدا می کنه و بستنی رو سفت نکرد که هیچ حتی ژله رو هم خراب کرد ژله توت فرنگی که دورتادور و بالا و پایین قالب ژله است همراه توت فرنگی و وسطش بستنی و گردو و موز ولی بستنی نمیبنده ممنون که جواب میدیدبانوی آشپزخانه: سلام بهتره بستنی را با پودر ژله که با یک لیوان آب جوش حل کردید کاملا حل شد با نصف لیوان یا یک لیوان بستنی مخلوط کنید
احتمالا اون مقدار ژلاتین برای بستنی کافی نبوده و اختلاف دما هم بوده برای همین کشدار شده
بهار: از مطلب و صبر و حوصله شما در پاسخگویی به سوالات بسیار متشکرم
*****: سلام اگر در دسر کم ژلاتين بریزیم دسر سفت نمی شود ؟بانوی آشپزخانه: بله کمی انسجام پیدا می کند اما قالبی نمی شود
ط: سلام از نظر خواض برای بچه ها ژله بهتر است یا پودر ژلاتینبانوی آشپزخانه: خوب پودر ژلاتین بدون افزودنی رنگ و اسانسه
ر.ح: سلام .آیا میشه به جای ژلاتین از پودر ژله آلوئه ورا استفاده کرد؟بانوی آشپزخانه: سلام
پودر ژله آلوورا جایگزین ژلاتین نیست
نرگس: سلام,
من برای ژله درست کردن از پودرش استفاده میکنم اما ژله وا میره,و خوب نمیگیره,میشه بهش ی قاشق پودر ژلاتین اضافه کنم تا سفت بشه؟
ممنون
بانوی آشپزخانه: سلام مقدار آب را کمتر کنید
نیاز به اضافه کردن پودر ژلاتین نیست مزه ژله را کم می کند شما هر بسته را با یک و نیم لیوان آب جوش درست کنید تا ذرات کاملا حل شود
نازنین: سلام خسته نباشید مطالبتون خیلی مفیده ممنون. من ژله پایه را با پودر ژلاتین درست میکنم ولی شفاف نیست میخواستم ببینم چه پیشنهادی دارید که شفاف بشه ممنونبانوی آشپزخانه: سلام از ورق ژلاتین برای ژله بیرنگ استفاده کنید
بعد از مخلوط کردن پودر ژلاتین کمی روی بخار آب به صورت بن ماری خوب هم بزنید تا تمام ذرات در مایع حل شود
لیلا: با سلام.
میخواستم بدونم چطوری ژله ساخته شده با ژلاتین در مقابل گرمای محیط مقاومتر میشه.آیا باید چیزی به آن اضافه کنم.
ممنون از پاسخ شما
بانوی آشپزخانه: با سلام
کافیست مقدار آب آن را کمتر بریزید و زمان بیشتری در یخچال بماند
Fereshteh: راستی میخواستم ببینم میشه روی پودر ژلاتین مقداری بستنی آب شده بریزم و بعد به روش بن ماری پودر رو حل کنم؟بانوی آشپزخانه: خیر گاهی میبره
حسین: با سلام
در ایران فقط یک کارخانه پودر ژلاتین وجود دارد ان هم در قزوین و با برند ژلاتین حلال به دلیل بالا بودن کیفیت اصلا بوی بدی که در دیگران ژلاتین ها مشاهده میشود را ندارد صد درصد حلال است و غلظت بسیار خوبی دارد حتی به دلیل عاری بودن از هر میکروبی با شیر غیر هم دما هم اگر مخلوط شود شیر نمی برد و حتی میتوان با شیر جوشاند
زهرا: سلام برای رفع بوی ژلاتین چی به اون اضافه کنمبانوی آشپزخانه: سلام حواستون باید باشه حرارت زیاد ندید اما برای رفع بوی بد می توانید از انواع اسانس و وانیل شکری استفاده کنید
شما می توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با مقاله بالا با مدیر سایت مطرح کنید. لطفا اطلاعات تماس را کامل کنید تا بتوان با شما تماس گرفت.
نام شما:  *
پست الکترونیک:
وب سایت یا وبلاگ:
متن:  *
 
  تبلیغات

جهت سفارش و اطلاعات لطفا با شماره 09363068358 تماس
بگیرید .
گروه کوکری در تلگرام cookeryir@
کانال cookery_ir@


 


گالری - نقشه سایت - معرفی سایت - ثبت نام در سایت - تماس با مدیر - پیشنهادات - پیوندها - تبلیغات در سایت - پذیرش سفارش
ورود اعضاء
RSS version 2 Standard Structure