سه شنبه ۱۱ فروردین ماه ۱۳۹۴
گالری
نقشه سایت
معرفی سایت
ثبت نام در سایت
تماس با مدیر
پیشنهادات
پیوندها
سفارش
تبلیغات در سایت 


دم کردن برنج

گروه غذایی: چلو - پلو - انواع پلو و چلو
دانستنی های لازم - اصطلاحات و نکات مفید در آشپزی
مناسبت های خاص - نذری ها
مدت زمان آماده شدن:معمولی
ابزارهای مورد نیاز:گاز
مواد لازم:
برنج: 5 پیمانه
آب جوش: به مقدار لازم
آب: 1/2 پیمانه
روغن مایع: 1/2 پیمانه
نان تافتون: به مقدار لازم

 • دم کردن برنج
قابلمه را آب کرده و روی حرارت قراردهید. آب که بجوش آمد برنج را بریزید. صبر کنید تا زمانی که برنج قد بکشد . سپس برنج را بین دو انگشت شصت و سبابه له کنید . مغز دانه برنج باید کمی سفت باشد. برنج را در آبکش ریخته و اگر احساس کردید که کمی شور است می توانید کمی روی برنج آب بریزید. مقداری از آب برنج را برای آب روغن دادن به برنج نگه دارید. قابلمه را بشویید و روی حرارت قراردهید. کمی روغن درون آن بریزید. اگر می خواهید ته دیگ خوشرنگ و تردی داشته باشید می بایست روغن ، کف قابلمه را کاملا بپوشاند. سپس تکه های نان را کف قابلمه قراردهید. قابلمه را کمی به اطراف تکان دهید تا روغن روی نان قرار بگیرد و نان روغنی شود سپس برنج آبکش شده را روی تکه های نان بریزید . برنج را به صورت کوهی درآورید و با دسته کفگیر سوراخ هایی را در برنج ایجاد کنید. به آب برنج کمی روغن مایع یا جامد اضافه کنید. و روی برنج بریزید . بهتر آن است که این آب روغن را دور برنج بریزید در قابلمه را بگذارید .

حدود 40 تا 60 دقیقه طول می کشد تا برنج دم بکشد. البته بستگی به نوع برنج هم دارد اگر برنج را خیلی زود آبکش کرده باشید به زمان بیشتری نیاز دارد.


نکته
آب روغن را در 2 مرحله اضافه کنید . تا برنج له نشود. یکبار اول کار بار دوم زمانی که بخار درون قابلمه زیاد است.   


نکته
برای آب روغن اگر از روغن جامد استفاده می کنید بهتر است تا زمانی که آب برنج داغ است روغن را بریزید تا روغن ذوب شود . در غیر اینصورت آب را دوباره گرم کنید سپس روغن را اضافه کنید.

نکته
میزان حرارت در ابتدای کار زمانی که هنوز بخار درون قابلمه نپیچیده است را زیاد کنید پس از آن حرارت را تا آنجا که می توانید کم کنید . تا برنج ته نگیرد.

نکته
برنج را بدون روغن هم می توان دم انداخت. لازم است برنج را کمی زنده تر بردارید و بجای روغن تنها آب به برنج اضافه کنید .البته این نوع برنج کمی خشک خواهد بود . تقریبا مثل چلویی است که با کباب خورده می شود کمی خشک است که با قراردادن مقداری کره یا روغن حیوانی یا جامد کنار برنج طعم خوبی پیدا خواهد کرد.

نکته
اگر می خواهید برنج به اصطلاح خیلی دان آماده شود کافی است میزان روغن را بیشتر کنید.  مرحله 1

 • دم کردن برنج
قابلمه را آب کرده و روی حرارت قراردهید.


مرحله 2

 • دم کردن برنج
 • دم کردن برنج
 • دم کردن برنج
آب که بجوش آمد برنج را بریزید. صبر کنید تا زمانی که برنج قد بکشد . 


مرحله 3

 • دم کردن برنج
برنج را بین دو انگشت شصت و سبابه له کنید . مغز دانه برنج باید کمی سفت باشد.


مرحله 4

 • دم کردن برنج
برنج را در آبکش ریخته و اگر احساس کردید که کمی شور است می توانید کمی روی برنج آب بریزید. مقداری از آب برنج را برای آب روغن دادن به برنج نگه دارید.


مرحله 5

 • دم کردن برنج
 • دم کردن برنج
قابلمه را بشویید و روی حرارت قراردهید. کمی روغن درون آن بریزید. اگر می خواهید ته دیگ خوشرنگ و تردی داشته باشید می بایست روغن، کف قابلمه را کاملا بپوشاند. تکه های نان را کف قابلمه قراردهید. قابلمه را کمی به اطراف تکان دهید تا روغن روی نان قرار بگیرد و نان روغنی شود.


مرحله 6

 • دم کردن برنج
برنج آبکش شده را روی تکه های نان بریزید . برنج را به صورت کوهی درآورید و با دسته کفگیر سوراخ هایی را در آن ایجاد کنید.


مرحله 7

 • دم کردن برنج
به آب برنج کمی روغن مایع یا جامد اضافه کنید. و روی برنج بریزید . بهتر آن است که این آب روغن را دور برنج بریزید سپس در قابلمه را بگذارید . آب روغن را در 2 مرحله اضافه کنید . تا برنج له نشود.


مرحله 8

 • دم کردن برنج
 • دم کردن برنج
 • دم کردن برنج
اگر احساس کردید برنج کمی خشک است می توانید تکه ای کره یا روغن روی برنج بگذارید. و زمان کشیدن برنج با کفگیر به آرامی برنج را زیر و رو کنید سپس در دیس بریزید.


لیست مقالات مرتبط


سوالات و نظرات

نیما ارشادی: سلام ابتدا از سایت بسیار خوب و مفیدتون تشکر میکنم....
سوال بنده اینه که چه میزان باید آب روغن رو نگه داریم؟ و چند دقیقه برنج در اب جوش باید باشه؟
بانوی آشپزخانه: با سلام
متشکرم. حدود ده تا پانزده دقیقه بسته به مقدار برنج تا قابلمه گرم شود. زمان دقیقی نمی توان گفت کهنگی و تازگی برنج نوع ایرانی تایلندی و هندی .. متفاوت هستند . به هر حال هر نوعی که باشد همینقدر که کمی قد کشید و نرم شد توجه داشته باشید له نشود نرم شود وقتی بین انگشت له می کنیم هنوز مغز آن کمی سفت است.
نیما ارشادی: باز هم ممنونم ازتون... اصلا فکر نمیکردم به این سرعت پاسخ بدید. امرور برای اولین بار برنج رو آبکش کردم... و بد هم نشد فقط ته دیگه ش خوب سرخ نشده بود، اما از لحاظ مزه عالی بود...
مرسی مرسی مرسی
بانوی آشپزخانه: با سلام
متشکرم. شاد و موفق باشید
رضوان: اب روغن را دقیقا کد باید اضافه کنمبانوی آشپزخانه: بعد از اینکه برنج را ریختید و در آن را گذاشتید صبر می کنید تا روی حرارت کم دیواره قابلمه کاملا داغ شود یعنی داخل قابلمه خوب گرم شده باشد زمانی که آب روغن را می ریزید بخار ایجاد شود.
مطهره: با سلام. برنج آبکش من یا زنده است یا برنج میشکافه. علتش چیه؟بانوی آشپزخانه: سلام. موقع آبکش کردن برنج چند دانه برنج را میان دو انگشت له کنید اگر مغز آن کمی سفت بود زمان آبکش کردن است.
اگر برنج را زود آبکش کنید برنج سفت خواهد بود که اصطلاحا زنده گفته می شود و اگر برنج زیاد در آب جوش بماند وا می رود و له می شود.
فائزہ: با سلام و خسته نباشید خدمت شما.از سایت مفیدتون خیلی ممنون.یه سوال داشتم این که آب برنج رو چه طوری درست کنم؟بانوی آشپزخانه: با سلام. متشکرم. آب برنج: آبی است که پس از آبکش کردن برنج باقی می ماند.
شادی: با سلام وتشکر.مقدار نمک برنج چقدر باید باشد؟در چه مرحله ای اضافه میکنیم؟بانوی آشپزخانه: با سلام
مقدار برنج در <مقاله خیساندن> برنج نوشته شده است اضافه کردن نمک در مرحله اول زمان خیساندن برنج می باشد
مهین سادات: سلام. باعرضوزش از استادان عزیز آشپزی.سالها بود که وقتی مهمان داشتم برای پخت برنج نذرهای زیادی میکردم و حرص وجوش که نگو.فراوان تا میخواستم برنج را دم بیندازم.با این وجود همیشه ته دیگ را دور میریختم چون میسوخت و به راحتی برنج دم نمیکشید .خواستم جسارت کنم و تجربه ای که تازگی بدست آوردم را در اختیار خوانندگانتان قرار دهم ومن با این روش تا هر تعداد نفر را بدون ترس میتوانم برایشان برنج دم بیندازم.روش کار به این صورت است برنج را کمی زنده بردارند بعد از آبکش ونان انداختن ته قابلمه تمام آب روغنی را که میخواهند روی برنج بدهندبدون روغن یکجا روی نان بریزند بعد برنج را رویش ریخته درآنرا بسته روی شعله پخشکن بگذارند وبا آرامش به کارهای دیگر بپردازندوبعد از دم کشیدن کمی روغن روی برنج بدهند.اگر شک دارید یکبار که امتحان کنیدهربارحتما مرا دعاخواهید کرد.بانوی آشپزخانه: سلام بر شما و تشکر از اینکه تجربیات خوبتون را به اشتراک گذاشتید. موفق و سلامت باشید
دختر خونه: سلام خيلی ممنون از مطلبتون بخصوص اينکه با تصوير همراه بود:-)بانوی آشپزخانه: با سلام. متشکرم شاد و سلامت باشید
اسی: یک دنیا از شما ممنونم
من یه پسرم اما خب خیلی دلم میخواست لاقل طرز پلو دم کردنو بلد باشم
تا امروز فکر می کردم خیلی کار شاخیه اما حالا فهمیدم زیادم سخت نیست
البته اینو هم اضافه کنم که:
کار نیکو کردن از پر کردن است
یعنی اینکه چند بار باید دم کنم تا خوب بلد بشم
به هر حال واقعا ممنونم
کاظم: اگر برنج را ظهر بپزیمو عصر انرادم بگذاریم خراب میشود یا نهبانوی آشپزخانه: شما می توانید برنج را آبکش کنید و کنار بگذارید حداکثر تا 2 روز آن را دم کنید. زیاد تر بماند برنج آبکش شده خراب می شود.
Ohadi: درست کردم ولی نرم شد فک کنم به خاطر این بود که زیاد گذاشتم تو اب جوشید :(
پژمان: سلام،

ممنون از مطلب مفیدتون. من هر چقدر سعی می کنم نمی تونم برنج رو اونطوری که چلو کبابی ها در میارن در بیارم، یعنی برنج اونها خیلی خیلی دانه دانه است که برنجی که من درست می کنم اصلا همچین حالتی به خودش نمی گیره. آیا زود آبکش کردن باعث میشه برنج یه مقدار قرص و محکم تر باشه و به سمت له شدن نره؟
بانوی آشپزخانه: با سلام
نوع و کیفیت برنج هم در دانه دانه شدن تاثیر دارد. که بسته به نوع برنج اگر ایرانی تازه باشد زود نرم می شود اگر کهنه باشد دیرتر نرم می شود اگر هندی یا ... یا خیلی سفت می شود یا اینکه خیلی زود نرم می شود چندبار که درست کردید متوجه می شوید با توجه به نوع برنج چه زمانی باید آبکش کرد یا چه مقدار آب روغن داد به برنج
مهسا: عالي
عاطفه: برنجم له شدبانوی آشپزخانه: احتمالا برنج را دیر آبکش کردید.
بانوی ارشد: خوب بود. پسندیدیم.
اکرم: باسلام وتشکرازراهنمایی شما درموردپیشنهادخانم مهین سادات سوال من اینه که ازچندساعت قبل باید برنج رودم کنیم وروی شعله پخش کن بگذاریم.دوم اینکه اگه برنج زودترازساعتی که میخواهیم آماده شدچکارکنیم تاخیلی ته دیگ نشه.خیلی ممنونبانوی آشپزخانه: با سلام
بهترین زمان برای دم کردن یک و نیم ساعت است بیشتر از این زمان برنج بیات می شود. البته باز به حجم مواد بستگی دارد. بهتر است برنج را آبکش کرده کنار بگذارید و حدود یک ساعت تا یک ساعت و نیم قبل از زمان سرو بسته به حجم مواد آن را دم کنید.
محمد: سلام.اولا خیلی حال کردم با سایتتون چون که تصویری آموزش میدین.دوما میخوام بگم اگر سرکه سفید هم بزنید برنج مثل پنبه نرم خواد شد و از خوردنش لذت کافی خواهید برد.واقعا پسرا توی آشپزی بیستن.همینطور نبست؟!!!
کت بانو: برای چی آب روغن را روی برتج می ریزندبانوی آشپزخانه: تا کمی رطوبت در ظرف ایجاد شود و برنج نرم تر و به سبب روغن جدا از هم آماده شود.
ميلاد: سلام واقعا سپاسكذارم
از اطلاعات دقيق و بى نقصتون نهايت بهره رو بردم. اجرتون با امام على ع
نظيفه: باسلام من هم ازدم كردن برنج هميشه ميترسيدم براى همين ازتعريف شمااستفاده كردم وبعد جندوقت الان تو دم كردنش حرفه اى شدم بازهم متشكرم.بانوی آشپزخانه: سلام خوشحالم که مطالب سایت آشپزخانه برای شما مفید واقع شده است با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما
davod: خدا خیرتون بده-ساده و روان و کامل گفتین-فقط یکم مقدار روغن و اب برنج رو بگینبانوی آشپزخانه: متشکرم. نصف استکان آب جوش و نصف استکان روغن بسته به مقداری که می خواهید برنح چرب باشد می تواند بیشتر یا کمتر به آب جوش اضافه شود.
rooz: باسلام واقعا سایت عالی دارین میخواستم بدونم بعد از اینکه برنجو ابکش کردیم چقدر وقت میخواد تا دم بکشهبانوی آشپزخانه: سلام متشکرم. حدود 45 دقیقه الی یکساعت کافیست باز بستگی به تعداد پیمانه های برنج دارد .
rooz: ممنون از اینکه جواب سوالمو زود دادین,یعنی اگه پیمونه هاش بیشتر باشه باید بیشتر رو گاز بمونه???روچه شعله ای باشه اخه برنجای من همیشه تهش میسوزه هر کاری میکنم,,,,بانوی آشپزخانه: بعد از گذاشتن درب قابلمه مقدار حرارت متوسط باشد بعد از حدود ده دقیقه تا یک ربع کافیست که بخار درون قابلمه اصلاحا بپیچد حرارت را کم کنید.
محمد: عالی بود
فاطمه: سلام دوست خوبم . اول از هر چیز واستون آرزوی سلامتی دارم و بخاطر سایت زیبا و پر محتواتون ممنونم . من از استان فارس هستم . برنجی که اینجا بیشتر استفاده میشه برنجای محلی هست که دونه های بسیار ریزی داره . البته خیلی ها هم از برنج های خارجی و ایرانی که کیسه ای هست استفاده می کنن. اما وقتی این برنجا می پزه بسیار خشک و دونه های اون بسیار بلنده که این صحنه از پلو رو من اصلا دوست ندارم . بعضی از آشپزا توی عروسیا و مجالس از این برنجا استفاده می کنن اما اینقدر قد نمی کشه که شکل ظاهری رو زشت کنه . شاید خیلیا دوست داشته باشن پلوشون قد بکشه اما من نه . میشه لطفا شما راهنمایی کنید که چیکار کنم که برنج وقتی دم میکشه دونه هاش اینقد بلند نباشه . یه پلو با دونه های ریز مد نظر من هست . ممنون می شم دوست خوبمبانوی آشپزخانه: با سلام متشکرم از لطفتون.
ویژگی این برنج دانه درشت بودن است. کار خاصی نمی شه کرد که کوچک شوند. تنها چیزی که به نظرم می رسه اینه کاری کنید که برنج کمتر ری کند. قبل از استفاده خیس نکنید. و زمانی که در آب جوش می ریزید خیلی نمانند برنج را زنده تر بردارید.
موفق و شاد باشید.
Sanaz: سلام
ببخشید اب که جوش اوند نباید نمک و روغن برینیم بد برنج؟
بانوی آشپزخانه: سلام روشی که مد نظر شماست برنج دمی است که آب که جوش آمد برنجی که خیس نکرده اید و نمک ندارد یا با نمک خیلی کم خیس کرده اید را در آب جوش می ریزید کمی نمک و مقداری روغن اضافه می کنید آب که بخار شد و تما شد زیر حرارت را کم می کنید و درب قابلمه را می گذارید/ روشی که من گذاشته ام اصطلاحا روش آبکشی است.
احسان: سلام خسته نباشيد الان بايد برنج جقدر در اب جوش بمونه،،،با تشكربانوی آشپزخانه: سلام متشکرم همینقدر که برنج قد بکشد و کمی نرم شود
نازی: سلام . از دستور پخت برنج شما متشکرم. مشکل من حل شد. موفق باشید.
neda: سلام .از دستور پخت برنج شما متشکرم من همیشه برای دم کردن برنج مشکل داشتم هروقت اسم مهمون میومد استرس میگرفتم که چجوری میخوام برنج دم کنم اما الان دیگه مشکلم حل شده و با خیال راحت برنج دم می کنم
من: بدک نبود
محمد مراداذر: خیلی خیلی ممنونم
بیتا عترت: سلام
ممنون من هر کاری میکنم نمیشه ناامید شدم
یا له میشه یا خشک
یکی میگه وسطش باید پخته شه یکی میگه باید چارتایی شه
موندم چیکار کنم
شما رو لینک کردم
یاعلی(ع)
بانوی آشپزخانه: با سلام
اگر طبق دستور عمل کنید مشکلی پیش نمی آید شما برنج را یا زود آبکش می کنید یا دیر بر می دارید و نوع برنج مهم است اگر برنج ایرانی است بین دو انگشت شصت و سبابه له کنید مغزش باید سفت باشد و اطراف دانه نرم
بهمن: ممنون
آزی: سلام من الان نیم ساعته برنج دم گذاشتم ولی هنوز سفته چیکارکنم؟بانوی آشپزخانه: سلام باید صبر کنید در قابلمه را هم بر ندارید تا بخار شکل گرفته خارج نشود تا برنج خوب پخته شود اگر باز بخار نداشت و برنج خشک بود نپخته بود بسته به مقدار برنج حدود نصف استکان آب یا آب روغن دور برنج بریزید و در آن را خوب ببندید و صبر کنید تا دم بیافتد
Sare: ممنون عالی بود من امروز با کلی ترس امتحان کردم و موفق شدم؛)
شما می توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با مقاله بالا با مدیر سایت مطرح کنید. لطفا اطلاعات تماس را کامل کنید تا بتوان با شما تماس گرفت.
نام شما:  *
پست الکترونیک:
وب سایت یا وبلاگ:
متن:  *

 
  تبلیغات


این سایت  درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی به ثبت رسیده است. هر گونه استفاده  از مطالب و تصاویر سایت،  بدون اجازه و  ذکر منبع کاری غیراخلاقی   و پیگرد قانونی دارد. لطفا جهت ذکر منبع از نام لاتین cookery.ir استفاده شود.

پذیرش تبلیغات متنی و تصویری

فروش قارچ کفیر

برای تولید کفیر طبیعی، بهترین پروبیوتیک روی کره زمین. با خوردن مداوم کفیر طبیعی، سلامتی با طول عمر بیشتر خواهید داشت.

دکتر مهناز فتحی

متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

اردتدنسی پیشگیری دندانپزشکی کودکان مضطرب و کم سن

با یا بدون بیهوشی عمومی تلفن مطب: 44 24 24 44

گالری - نقشه سایت - معرفی سایت - ثبت نام در سایت - تماس با مدیر - پیشنهادات - پیوندها - سفارش - تبلیغات در سایت
ورود اعضاء
RSS version 2 Standard Structure www.2del.com Designer Team Cichlid Control Panel Powered
کليه حقوق اين سايت متعلق مدیر وب سایت می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
طراح: روزبهان یوسفی